Kim jest adwokat kościelny?
Adwokat – pojęcie znane zarówno prawu świeckiemu jak i kościelnemu.
Osoby starające się o stwierdzenie nieważności małżeństwa nierzadko szukają pomocy w kancelariach adwokackich, w który żaden z adwokatów nie posiada uprawnień do wykonywania funkcji adwokata kościelnego, co gorsza najczęściej nie posiada w tym zakresie również stosownej wiedzy.
Adwokat świecki i kościelny to osoby posiadające zupełnie inne uprawnienia i wykonujące de facto różny zawód.
Przepisy prawa kanonicznego ściśle określają warunki, jakie muszą zostać spełnione by uzyskać uprawnienia adwokata kościelnego. I tak wg obecnie obowiązujących przepisów kodeksu prawa kanonicznego adwokat kościelny powinien być:
- osobą pełnoletnią która cieszy się nienaruszoną sławą,
- katolikiem, osoba nie będąca katolikiem może zostać adwokatem kościelnym tylko za zgodą biskupa diecezjalnego,
- musi posiadać tytuł doktora prawa kanonicznego lub być prawdziwie biegłym w prawie kanonicznym. Musi on się również wykazać doświadczeniem zdobytym w sądach kościelnych. Pod uwagę brane są także kwalifikacje etyczne kandydata. Decyzja, czy osoba spełnia wszystkie te wymogi, należy dobiskupa diecezjalnego.
- musi zostać zatwierdzony przez biskupa diecezjalnego. Takie zatwierdzenie adwokat kościelny powinien otrzymać przed podjęciem pracy. Zatwierdzenie może dotyczyć wszystkich spraw rozpatrywanych w danym sądzie kościelnym, mówimy wtedy o zatwierdzeniu ogólnym, bądź może dotyczyć określonej sprawy – wtedy mamy do czynienia z zatwierdzeniem szczególnym (ad causam).
Aby nieopatrznie nie skorzystać z pomocy adwokata, który nie ma żadnych uprawnień do występowania w sądach kościelnych i nie dysponuje wystarczającą wiedzą z zakresu prawa kanonicznego, najlepiej posiłkować się oficjalną stroną internetową sądu biskupiego. Zamieszczono listy adwokatów kościelnych upoważnionych do występowania w sprawach toczących się przed danym sądem biskupim. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba się ograniczać tylko do adwokatów z listy wskazanej przez sąd danej diecezji. Można zdecydować się na pomoc dowolnego adwokata kościelnego, który jest zatwierdzony w innym sądzie biskupim, a który może reprezentować w dowolnym sądzie kościelnym – po uzyskaniu tzw. zatwierdzenia ad causam.
Należy pamiętać, że skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata kościelnego daje pewność, że uzyska się fachową pomoc i wsparcie w toku procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Proces ten, bardzo różni się o tych, których doświadczyliśmy w sądach cywilnych, zaś błędy niedoświadczonego pełnomocnika mogą mieć niepowetowane skutki dla jego klienta.
W ramach naszej kancelarii, sprawami o nieważność małżeństwa zajmuje się adwokat kościelny Aleksandra Koźlińska, która posiada stosowną wiedzę, doświadczenie, a także potrzebne do wykonywania zawodu adwokata kościelnego i pełnomocnika zezwolenia odpowiedniej władzy kościelnej. Zawód adwokata kościelnego wykonuje od 5 lat prowadząc rocznie kilkadziesiąt postępowań o nieważność małżeństwa.